Posljednjih godina raste znanstveni i javni interes za mlijekom magarica . Proizvodnja magarećeg mlijeka u RH sve je popularniji način gospodarske reafirmacije autohtonih pasmina magarica. Pregledom literature objedinjene su tehnološko-organizacijske odrednice farmi magarica. Uspješna proizvodnja počiva na kvalitetnom reprodukcijskom menadžmentu čime se osigurava redovita laktacija. Opisani su zahtjevi za držanjem i hranidbom uz uvažavanje etoloških karakteristika i pokazatelja dobrobiti magaraca te smjernice u organizaciji poslova i zaštiti zdravlja.
PoveznicaBuša je naša najbrojnija izvorna pasmina, a najviše se uzgaja u Ličko – senjskoj županiji. Cilj ovoga rada bio je utvrditi klaoničke pokazatelje teladi buše uzgojene na području Ličko – senjske županije. Istraživanje je provedeno na 8 grla muške teladi uzgajane na području Gospića. Klaonički pokazatelji teladi buše uzgajane u Ličko – senjskoj županiji su povoljni i pružaju osnovu za daljnja istraživanja kvalitativnih osobina mesa teladi buše.
PoveznicaBuša je jedna od tri izvorne hrvatske pasmine goveda. Smatra se da je meso teladi buše tvrđe od mesa teladi suvremenih pasmina goveda te da se zrenjem mogu poboljšati fizikalna svojsva mesa ove pasmine. Cilj ovog diplomskog rada je bio utvrditi utjecaj različitih načina zrenja na fizikalna svojstva mesa teladi buše. U tu svrhu je zaklano 8 grla muške teladi buše te su prikupljeni uzorci mesa za zrenje koji uključuju dio leđnog mišića m. longissimus dorsi i dio slabinskog dijela m. longissimus lumborum. Nakon 14. i 21. dana zrenja određivana je pH vrijednost, L*, a* i b* parametar boje, otpor presijecanju i gubitak mase tijekom zrenja. Analizirajući utjecaj vrste zrenja na fizikalne pokazatelje kvalitete mesa, utvrđena je statistički značajna razlika (p<0,05) između L* parametra boje ovisno o načinu zrenja te značajno (p<0,01) veći kalo suhog zrenja u odnosu na mokro zrenje. U vrijednostima ostalih fizikalnih pokazatelja kakvoće mesa između načina zrenja nisu utvrđene značajne razlike.